Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
819074
DzisiajDzisiaj546
WczorajWczoraj744
Ten tydzieńTen tydzień2684
Home Aktualności Konkurs recytatorski w Dąbrówce i … nauczyciel piękna

Konkurs recytatorski w Dąbrówce i … nauczyciel piękna

 

Jak co roku braliśmy udział w XII  Powiatowym Konkursie poetyckim „Cyprian Norwid -poeta naszej ziemi” organizowanym przez Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce. Szkołę Podstawową reprezentowała Ola Cichocka z klasy V i Marysia Kapaon z klasy VI. Dziewczynki wystąpiły w różnych konkurencjach. Ola w poezji śpiewanej.  Na gitarze akompaniował jej nasz niezawodny nauczyciel wychowania fizycznego,   pan Krzysztof Załęski. Marysia recytowała utwór „Na śmierć poezji”. Za swój występ została nagrodzona trzecim miejscem.

 

Sukces Marysi nosi znamiona pracy zespołowej i daje asumpt do lepszego rozumienia, czym jest życie szkolnej wspólnoty. Zaczęło się od Wielkiego Konkursu Powiatowego Wiedzy o Cyprianie Norwidzie w RzN. W zakresie wiedzy konkursowej znalazły się lata 1869-70 i fragment książki Zb.Sudolskiego dotyczący przyjaźni i miłości między poetą i Zofią Węgierską. Z tych przeżyć i wydarzeń narodził się wiersz „Na śmierć Poezji”. Najpierw uczestnicy słyszeli go w trakcie zmagań konkursowych, później usłyszała publiczność Vademecum w Strachówce i Sulejowie, na koniec jury w Dąbrówce.

„Norwid stał się dla Węgierskiej "nauczycielem piękna". Wiele jego myśli zanotowała w swoich poczytnych felietonach. Tego samego roku zachorowała i po kilku dniach zmarła. Widzieli się trzy dni przed jej śmiercią. Norwid powiedział wtedy, wskazując na kominek: "Tak jak teraz blado oświetlona jesteś od tego ognia, zupełnie piękna jesteś...". Węgierska odpowiedziała: "Dlatego chcę, żebyś odszedł teraz". Jedne z ostatnich słów Norwida, które do nas dotarły wiele lat po jego śmierci, były następujące: "Niech się poza me piersi nie uroni/ Pamięć dnia, odkąd jej nie oglądałem,/ Tylko cyprysów ciemność - woń lewkonii - / I płaskość ziemi, gdzie samotny stałem (...) Niebo wołałbym rozhukane grzmotem/ niźli słoneczność dni idących potem" (St.Krajski).

Warto mówić w konkursach tylko te wiersze, o których się wie coś więcej i więcej rozumie. Norwid jest nauczycielem piękna i mądrości życiowej dla kolejnych pokoleń Polaków. Ciągle odkrywamy, czym jest Rzeczpospolita Norwidowska.

 

 

 
Facebook Slide Likebox