Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
819060
DzisiajDzisiaj532
WczorajWczoraj744
Ten tydzieńTen tydzień2670
Home Aktualności Rocznica wprowadzenia stanu wojennego i Ambasador Chorwacji

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego i Ambasador Chorwacji

 

13 grudnia 2012 roku w Zespole Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej był szczególny z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że obchodziliśmy 31 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Po drugie, że odwiedził nas gość szczególny ambasador Chorwacji pan Ivan Del Vechio.

Te dwa wydarzenia zbiegły się w jednym dniu, w jednym momencie, w jednym miejscu. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania znakomitych gości pana ambasadora, burmistrza Tłuszcza pana Pawła Bednarczyka, wójta gminy Strachówka pana Piotra Orzechowskiego, pani przewodniczącej rady gminy Barbary Rosy i wiceprzewodniczącego rady Krzysztofa Gawora. Do tego grona dołączył wójt gminy Jadów Dariusz Kokoszka i burmistrz Kobyłki Robert Roguski.

Rozpoczęliśmy od krótkiego filmu przygotowanego przez IPN „13 grudnia Wprowadzenie stanu wojennego”. Następnie wysłuchaliśmy jak ten grudniowy dzień zapamiętali nauczyciele i pracownicy szkoły pani Iwona Gajda, Emilia Badurek, Celina Gadomska. Niezwykłe świadectwo, głęboko wzruszające, pełne emocji o tamtych czasach, tamtym 13 grudnia 1981 roku dał twórca NZSS Solidarność Rolników Indywidualnych w Strachówce, członek Solidarności pan Józef Kapaon, katecheta naszej szkoły. Zaśpiewaliśmy wspólnie „Mury”, piosenkę Jacka Kaczmarskiego, barda czasów walki o wolną Polskę. Pan ambasador śpiewał z nami, po czym sam chciał nam opowiedzieć swoje wspomnienia o 13 grudnia 1981 r. Mówił o tym, jak on, Chorwaci ( wtedy jeszcze w jednym państwie Jugosławii) patrzyli z nadzieją na Polskę, Solidarność. Jak słuchali Lecha Wałęsy i papieża Polaka Jana Pawła II mówiąc o nim nasz papież. Pan Ivan Del Vechio chętnie odpowiadał na pytania dzieci i młodzieży. Mówił na czym polega praca ambasadora, jak nim został. Mówił o wielkiej przyjaźni jaką darzy Polskę i Polaków, o wspólnych chrześcijańskich korzeniach, tej samej wierze, podobnych bożonarodzeniowych zwyczajach. Chyba czuł się u nas dobrze, bo na koniec spotkania usiadł z dziećmi na podłodze.

To było bardzo ważne, niemalże symboliczne spotkanie. W Zespole Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej, w gminie Strachówka, we wspólnej Europie dnia 13 grudnia 2012 roku spotkała się wolna, niepodległa Chorwacja z wolną, niepodległą Polską.

 

Dyr Grażyna Kapaon

 

 

 
Facebook Slide Likebox