Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
819059
DzisiajDzisiaj531
WczorajWczoraj744
Ten tydzieńTen tydzień2669
Home Aktualności Debata World Cafe

Debata World Cafe

18 i 19 marca w naszej szkole odbyła się debata „World Cafe”. Organizowana była w ramach programu „Sejm Dzieci i Młodzieży” prowadzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, którego efektem będzie Posiedzenie XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży  1 czerwca 2013 roku w gmachu Sejmu w Warszawie. Tegorocznym tematem przewodnim sesji jest „Lokalny ekorozwój”.

Do programu zgłosiły się  Mariola Cudna i Klaudia Grodkowska, które z panią Jolą Staniszewską i Mariolą Orzechowską przygotowały konferencję na temat środowiska lokalnego i roli ekorozwoju w piątek 16 marca.
Debaty „World Cafe” były dalszym ciągiem rozmów na temat lokalnego ekorozwoju. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie gimnazjum.
Debaty pozwoliły zebrać pomysły, wymienić informację, pobudzić do kreatywnego myślenia. Uczniowie wybierali sobie temat, siadając przy kawiarnianych stolikach. Powstawały  w ten sposób sześcioosobowe grupy, które dyskutowały nad zapisanym na obrusie  problemem. Tematy, które podjęliśmy to:

1. W jaki sposób zorganizować przestrzeń wokół naszej szkoły, aby była przyjazna dla uczniów?
2. Jak prowadzić akcje ekologiczne, aby były skuteczne i wpływały na ekorozwój naszej gminy?
3. W jaki sposób przekonać mieszkańców do segregowania śmieci?
4. Jak zorganizować ogródek przyszkolny, aby służył uczniom na lekcjach przyrody i biologii?
5. Jak zagospodarować (co zrobić), żeby przestrzeń publiczna w Strachówce była przyjazna dla ludzi?
I dość prowokacyjny dla tych, którzy nie chcieli rozmawiać o ekologii.
6. Tablety czy podręczniki w szkole?

Nasi koledzy i koleżanki przedstawili kilka ciekawych pomysłów. Proponują założenie wokół szkoły mini parku z altankami, ogródkiem kwiatowo-warzywno- ziołowym i kącikiem dla zakochanych. Niektórzy chcieliby nawet oczko wodne, choć jak słusznie zauważyli mogłoby to być niebezpieczne szczególnie dla młodszych dzieci.
Teraz pozostało nam przygotować prezentację wyników naszej pracy do Centrum Edukacji Obywatelskiej i czekać na ocenę komisji. Niezależnie jednak od wyników najcenniejsze są konkretne pomysły, których realizację już zaplanowaliśmy.


Mariola Cudna kl IIIA

 
Facebook Slide Likebox