Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
891323
DzisiajDzisiaj274
WczorajWczoraj328
Ten tydzieńTen tydzień962
Home Aktualności Jak Kuba Bogu...

Jak Kuba Bogu...

Podczas ostatnich wakacji w pobliskim Jadowie otwarto nową Drogę św. Jakuba. Wydział Nauki Katolickiej w Kurii Biskupiej Warszawsko - Praskiej postanowił spopularyzować postać św. Jakuba Apostoła i drogi jakubowe czyli dawne szlaki, którymi chodzili pielgrzymi do grobu Apostoła. W ubiegłych wiekach jak i teraz pielgrzymi przemierzają szlaki jakubowe, świadczy o tym fakt, że Santiago de Compostela stało się trzecim miejscem pielgrzymkowym po Ziemi Świętej i Rzymie.

 

Jednym ze sposobów popularyzacji postaci i życia św. Jakuba był konkurs „Jak Kuba Bogu … - na pielgrzymim szlaku ze świętym Jakubem” ogłoszony przez Wydział Nauki Katolickiej dla gimnazjalistów. Z naszego Zespołu Szkół do szkolnego etapu konkursu przystąpiło trzy uczestniczki: Sylwia Karkosa, Ewa Kamińska i Natalia Wielgo. Miały zapoznać się z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi Apostoła Jakuba, miejscem jego spoczynku i wypowiedziami papieży XX wieku na jego temat. Uczynili to dobrze, co potwierdziły uzyskane wyniki, do etapu diecezjalnego przystąpiły dwie uczennice Sylwia i Ewa, które włożyły wiele wysiłku, by poznać drogi św. Jakuba na terenie Polski, Francji i Hiszpanii oraz atrybuty pielgrzymujących drogami jakubowymi. Podczas przygotowań udaliśmy się do kościoła parafialnego w Jadowie, aby pomodlić się i zobaczyć figurę św. Jakuba przywiezioną z Hiszpanii do Jadowa.

Pełni emocji i nadziei udaliśmy się do Gminnego Ośrodka Kultury w Jadowie, tu czekali na nas organizatorzy konkursu oraz inni uczestnicy wraz z opiekunami. W konkursie wzięło udział 35 uczestników, uczniów gimnazjów z Diecezji Warszawsko – Praskiej. Otrzymali oni zestaw zawierający 39 pytań testowych, który mieli rozwiązać przez 45 minut. Pierwsze miejsce zajęła uczennica Gimnazjum w Strachówce Sylwia Karkosa. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, pierwsze trzy miejsca tablety, czwarte aparaty fotograficzne wszyscy pamiątkowe dyplomy i książki.

Dziękuję Dyrekcji i nauczycielom Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej za współpracę i pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu szkolnego i diecezjalnego konkursu dla gimnazjalistów „Jak Kuba Bogu … - na pielgrzymim szlaku ze świętym Jakubem.

Ks. Mieczysław Jerzak

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

 

Gratulujemy serdecznie Sylwii uczennicy klasy III a i zyczymy dalszych sukcesów.

dyr Grażyna Kapaon

 

 

 
Facebook Slide Likebox