Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
819066
DzisiajDzisiaj538
WczorajWczoraj744
Ten tydzieńTen tydzień2676
Home Aktualności CZAS NAS UCZY… POKORY

CZAS NAS UCZY… POKORY

egzamin na kolejne stopnie kyu

Piątek trzynastego. Pechowy czy szczęśliwy? Czarne chmury na niebie. Pada. Właściwie to leje jak z cebra. Przed sekcją ze Strachówki wyzwanie: egzamin na kyu. Podjęli je sempai: Albert, Mateusz, Kuba, Radek, Agnieszka, Weronika, Grzegorz i ja.

ŚMIECH PRZEZ ŁZY

Zdenerwowanie, niepewność, wiara, odwaga – emocje się mieszają, przychodzą, odchodzą. To nie ma znaczenia. Nic nie ma znaczenia, teraz jesteśmy w dojo, oko w oko z shihanem. I z samymi sobą. Przed nami zadania stopniowane trudnością. Przeplatane humorem i anegdotami shihana. Znanymi nam już zresztą dobrze: te o pingwinach, które trzeba znokautować, o jamniku, diable, śmierci, podbitych oczach… Mnie tego dnia nie było do śmiechu.

TYGRYSKI, ŻABKI I FOCZKI

Z każdym kolejnym stopniem jest coraz trudniej. Kopać trzeba wysoko, a do tego potrzebna jest gibkość, potrzebna jest praca bioder, koordynacja. Po sali niesie się gromkie kyai. Na wytrzymałość pompki, tym razem na „foczkę”, przysiady, brzuszki i mostek, czyli to, co Tygrysek - sempai Kuba - lubi najbardziej. Pot spływa po plecach i skroniach. Chwila oddechu kiedy młodsi sempai skaczą żabką do tyłu dookoła sali. Zaraz kolejne zadania.

KARNY

Kombinacja bloków, uderzenia, wreszcie kata. Większość sempai już zakończyła, ale starsi sempai wciąż się zmagają. Nasze dziewczyny na linii karnej. Muszą wytężyć siły i dać z siebie wszystko. I jeszcze więcej. Wykonywać każde zadanie z pełną siłą i szybkością, choć sił już nie ma, bo egzamin trwa od dwóch godzin. Granice wytrzymałości. Radość, śmiech, łzy, śmiech przez łzy… znów te emocje! Zmęczenie, ponad wszystko ZMĘCZENIE.

No, ale zaczął się Mundial, więc pewnie zapytacie o wynik… Oto on: 7:1

Wierzę, że ta lekcja pokory (nie uważam, że porażka) zostanie wykorzystana. Jak powiedział pewien doświadczony sempai: najwięcej uczy nie ten zdany, a oblany egzamin. A pokora? Pokora, cnota dziś już prawie niespotykana, jest w karate i w życiu niezbędna.

Anna Fortuna

 

 

 
Facebook Slide Likebox