Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
819063
DzisiajDzisiaj535
WczorajWczoraj744
Ten tydzieńTen tydzień2673
Home Aktualności Spacer Trzeciomajowy

Spacer Trzeciomajowy

Jednym z najważniejszych uroczystości w Zespole Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej jest Święto Narodowe Konstytucji Trzeciego Maja. Chcemy by nasi uczniowie mieli świadomość doniosłości uchwalenia tej pierwszej w Europie nowoczesnej Konstytucji, poznawali historię Polski, związki Strachówki z Sejmem Wielkim, rozumieli symbole narodowe i wobec nich przyjmowali postawę godności i szacunku.

Co roku organizujemy specjalną uroczystą akademię okolicznościową. W tym roku było inaczej. Wszystkim wiadomo, że lepiej uczymy się podczas działania, dlatego zaproponowaliśmy uczniom „Spacer Trzeciomajowy”. Chcieliśmy, by się uczyli i bawili, i by każdy znalazł dla siebie coś, co go zainteresuje i poruszy.

W pięciu punktach rozmieszczonych w różnych salach szkoły uczniowie podzieleni na grupy wykonywali zadania związane z poznawaniem wydarzeń 3 maja 1791 roku i ich konsekwencji dla Polski, osoby posła Józefa Jakuba Sobieskiego ze Strachówki, pradziada Cypriana Norwida oraz symboli narodowych. Rozwiązywali także internetowy quiz historyczny, wspólnie przygotowali mapę Polski z pokolorowanych rysunków, przebierali się za bohaterów Sejmu Wielkiego, by utworzyć scenkę na podstawie obrazu Jana Matejki „Uchwalenie Konstytucji 3 maja”, uczyli się pieśni „Witaj Majowa Jutrzenko” z tekstem Rajmunda Suchodolskiego. Zadania znalazły uznanie uczniów, zwłaszcza dobrze bawili się podczas nauki polskiego narodowego tańca – poloneza.

 

 

W przygotowaniu zadań zostały wykorzystane zgromadzone podczas realizowania projektów, m.in. „Współpraca i wiedza”, stroje szlacheckie, rekwizyty, sprzęt multimedialny, materiały plastyczne.

Dzień powstał dzięki współpracy nauczycieli: Emilii Badurek, Anny Fortuny, Iwony Gajdy, , Barbary Janus, Renaty Ołdak, Marioli Orzechowskiej, Sebastiana Radzio. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji „Spaceru” należą się gimnazjalistom z klasy III, którzy w każdym punkcie zadaniowym opiekowali się młodszymi kolegami, pomagali im w obsłudze komputera, czytaniu zadań, przebrani w szlacheckie stroje uczyli innych tańczyć poloneza i odgrywali rolę posłów w żywym obrazie, przygotowywali i porządkowali stanowiska zadaniowe.

 


 
Facebook Slide Likebox