Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
820512
DzisiajDzisiaj149
WczorajWczoraj665
Ten tydzieńTen tydzień4122
Home Aktualności Narodowe Święto Niepodległości 2015

Narodowe Święto Niepodległości 2015

Święto Odzyskania Niepodległości 11 listopada 2015
Gdzie słyszysz śpiew, tam śmiało wstąp,
tam dobre serca mają. Bo ludzie źli,
ach, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają.
Johann Wolfgang Goethe


Od kilku już lat przyjął się w naszej szkole zwyczaj świętowania Odzyskania Niepodległości ze śpiewem. W braterskim, radosnym  kręgu kolejne klasy prezentowały przygotowane piosenki z patriotycznego repertuaru wielu polskich pokoleń. Na koniec, zwyczajem lat ubiegłych,  piękny utwór wykonali także nauczyciele. Przedstawiciele samorządu szkoły podstawowej i gimnazjum zapalili znicz pod katyńskim Dębem pamięci Kazimierza Jackowskiego z pamięcią o wszystkich polskich bohaterach.

 

Klasy prezentowały się następująco:
Kl. „0” zaśpiewała piosenkę „Dnia pierwszego września” powstałą na krótko po agresji niemieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku.Przedruki kolejnych tekstów ukazywały się w podziemnej prasie, a sama piosenka była wielokrotnie wykonywana jako idealny sposób na podtrzymanie ducha bojowego narodu. Po wojnie jej popularność wcale nie zmalała, a to głównie za sprawą filmu "Zakazane piosenki", gdzie wykorzystano tekst i melodię utworu.
Kl. 1 A zaśpiewa piosenkę „Oka”powstałą w lipcu 1943 r. w obozie 1 Dywizji im. Tadeusza Kościuszki w Sielcach nad Oką.
Kl. 1 B zaśpiewa „Jak to na wojence ładnie” – pieśń wojskową z 1863 roku.
Kl. II znaną z serialu „4 pancerni i pies”-„Deszcze niespokojne”
Kl. III -„Leguny”- pieśń wojskową powstałą w sierpniu 1920 r. w rozstrzygających dniach wojny polsko-bolszewickiej. Pieśń Leguny trafiła do szerszej świadomości Polaków dzięki filmowi „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Jest jedną z nielicznych pieśni okresu wojny polsko-bolszewickiej, które na stałe zapisały się w śpiewnikach polskich żołnierzy, zarówno w trakcie jak i po II wojnie światowej.
Kl. IV – „Warczą karabiny”, której tekst napisany przez legionistę (1915), jest wyrazem uczuć i wiary w moc Komendanta Piłsudskiego”.
Kl. V - „Umówiłem się z nią na 9” z okresu XX- lecia międzywojennego.
Kl. VI - „Pałacyk Michla” – wojenny hymn harcerskiego Batalionu Parasol, powstały dnia 4 sierpnia1944.
Kl. I gimnazjum- „Jeszcze jeden mazur dzisiaj” Mazur ten przez długie lata był mylnie kojarzony z wybuchem Powstania Listopadowego - pieśń powstała prawdopodobnie przed bitwą pod Olszynką. Melodia pieśni niekiedy przypisywana jest Chopinowi.
Kl. II A - „Po partyzancie dziewczyna płacze” z okresu II wojny światowej.
Kl. II B - „Spoza gór i rzek”. Słowa pieśni napisane przez Adama Ważyka powstały w 1943 roku, gdy poeta przebywał w Sielcach nad Oką wraz z żołnierzami Ludowego Wojska Polskiego.
Kl. III -„Dziś do ciebie przyjść nie mogę”- piosenkę partyzancką z przełomu 1942–1943.
Nauczyciele – „Taki kraj” Jana Pietrzaka


 

 
Facebook Slide Likebox