Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
819064
DzisiajDzisiaj536
WczorajWczoraj744
Ten tydzieńTen tydzień2674
Home Aktualności Spotkanie z dietetykiem

Spotkanie z dietetykiem

Statystyki dotyczące otyłości u dzieci i młodzieży w Polsce są alarmujące. Według WHO odsetek 11-latków z nadwagą w naszym kraju jest najwyższy na świecie. Stąd też konieczność realizacji działań profilaktycznych związanych z prawidłowym żywieniem. Jednym z takich działań było zorganizowanie spotkania z dietetykiem. Dnia 25 stycznia 2017 roku gościliśmy w naszej szkole panią dietetyk Justynę Cieciórę z Klubu Zdrowej Formy z Wyszkowa. Pani dietetyk poprowadziła trzy spotkania: z uczniami klas IV –VI szkoły podstawowej, z gimnazjalistami oraz z rodzicami.

 

Uczniowie klas IV – Vi dowiedzieli się, jak zbudowana jest piramida żywieniowa, co i ile powinni jeść, aby prawidłowo się rozwijać, jak ważna jest aktywność fizyczna. Dowiedzieli się też, dlaczego należy unikać spożywania napojów słodzonych i gazowanych, a starać się zastępować je wodą. Dostali gotowy wzór na obliczenie dziennego zapotrzebowania na wodę, którą powinni wypijać. Zostali też uświadomieni, jak ważną rolę w codziennym jadłospisie pełni śniadanie i z czego powinno się składać.

Podobnie gimnazjaliści mieli okazję uświadomić sobie jakie błędy żywieniowe popełniają i jak wpływają one na trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi i w konsekwencji przyczyniają się do wielu chorób. W czasie spotkania dostali wiele wskazówek, których wdrożenie w codziennym życiu pomoże nie tylko w walce z nadwagą i otyłością, ale też w utrzymaniu prawidłowej wagi i pięknej sylwetki.

Ze spotkania wszyscy uczniowie wyszli z zadaną pracą domową związaną z kształtowaniem dobrych nawyków w żywieniu. Czy i w jakim stopniu ją odrobią?

Spotkanie z rodzicami było podsumowaniem tego, co zostało przekazane dzieciom. Pani dietetyk podkreśliła, że nawyki żywieniowe dzieci są kształtowane już od wczesnego dzieciństwa, a wzorce dzieci czerpią od swoich rodziców, z którymi najczęściej spożywają posiłki. Dlatego też bardzo ważne jest, aby zmieniać stopniowo sposób żywienia całej rodziny. Ponadto rodzice dowiedzieli się, jakie mogą być skutki nieprawidłowego żywienia dzieci oraz poznali ogólne zasady żywienia.

Niespodzianką kończącą spotkanie z rodzicami była możliwość indywidulanego zmierzenia tkanki tłuszczowej. I nie wszystkie wyniki były zadowalające…

Mamy nadzieję, że spotkanie z panią dietetyk podniesie poziom świadomości uczniów i ich rodziców i będzie miało wpływ na sposób odżywiania się zarówno tych młodszych jak i starszych.

Izabela Gadomska

 
Facebook Slide Likebox