Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
820509
DzisiajDzisiaj146
WczorajWczoraj665
Ten tydzieńTen tydzień4119
Home Aktualności Przyroda i ekologia w poezji

Przyroda i ekologia w poezji

W dniu 21 kwietnia, z okazji Święta Ziemi, zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej przygotował dla uczniów klas 0-III konkurs recytatorski pn. „Przyroda i ekologia w poezji”. Dzieci przygotowały pod kierunkiem wychowawców teksty o pięknie przyrody, zwierzętach i roślinach, urokach życia na wsi.

Do konkursu zgłosiło się 27 chętnych uczniów z klas 0-III i po wstępnych eliminacjach klasowych wystąpili oni zmagając się z własną tremą, pamięcią, czy interpretacją tekstu.

 

Uczniów oceniało jury w składzie: p. Anna Gołoś - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Strachówce, oraz członkowie: p. Emilia Badurek – nauczycielka języka polskiego, Julia Pękul  i Ewelina Wielądek - przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego.

Recytatorzy byli oceniani w kategoriach: znajomość tekstu, interpretacja tekstu, ekspresja, wrażenie estetyczne (strój galowy). Wystąpiło: 4 uczniów z Oddziału Przedszkolnego, 5 uczniów z klasy I, 8 uczniów z klasy IIa, 4 uczniów z klasy II b, oraz 6 uczniów z klasy III. Największym powodzeniem wśród recytatorów cieszyły się wiersze Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej i Doroty Gellner. Uczniowie najchętniej wybierali wiersze: „W ogródku” Doroty Gellner, „Bocian” i „Kukułeczka” Marii Konopnickiej, oraz „Hipopotam” Jana Brzechwy.

Najlepszym recytatorem konkursu został wybrany Karol Ostrowski z klasy I. Wyrecytował on wyraziście wiersz Jana Brzechwy pt. „Hipopotam” i rozbawił przy tym publiczność swą interpretacją tekstu. Drugie miejsce zajął Mateusz Witkowski z klasy III, który przekonał jurorów recytacją wiersza Marii Konopnickiej pt. „Co słonko widziało”. Słuchając Mateusza mogliśmy dzięki jego „malowaniu słowem” wędrować w wyobraźni razem ze słonkiem po niebie, oglądać świat ludzi i przyrody. Zuzia Karyś – uczennica klasy 1 została przez jury doceniona „brązowym medalem” zajmując trzecie miejsce. Słuchając Zuzi mogliśmy wysłuchać miejscami ekspresyjnej, a gdy tekst tego wymagał spokojnej recytacji wiersza Juliana Tuwima pt. „Spóźniony słowik”. Niepokoiliśmy się razem z Panią Słowikową nieobecnością Pana Słowika, wiedzieliśmy oczami wyobraźni przygotowaną kolację i wreszcie flegmatycznie wracającego Pana Słowika z jego romantycznego spaceru. Jury doceniło ponadto, przyznając wyróżnienia, recytacje: Marysi Urmanowskiej z Oddziału Przedszkolnego za wiersz Tęcza” M. Konopnickiej, Oli Bieszczad z klasy IIa za recytację wiersza „Kukułeczka” M. Konopnickiej, oraz Natalkę Chychłowską z klasy IIb za wiersz „W ogródku” D. Gellner.

Odbyło się również głosowanie na najpiękniejszą recytację wśród publiczności. Nagrodę od zgromadzonych na sali otrzymała Marysia Dzięcioł z klasy III.

Wszyscy uczestnicy i zwycięzcy otrzymali dyplomy. Nagrody książkowe dla laureatów ufundowane zostały przez naszą szkołę oraz Gminną Bibliotekę Publiczną. Wręczała je Dyrektor p. Grażyna Kapaon i  p. Anna Gołoś.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i bardzo dziękujemy za włożony wysiłek w przygotowanie poetyckich tekstów.

 

 

Krystyna Ołdak

 
Facebook Slide Likebox