Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1203746
DzisiajDzisiaj695
WczorajWczoraj918
Ten tydzieńTen tydzień5065
Home Realizowane projekty Laboratorium Praktyki Edukacyjnej Laboratorium - spotkanie pierwsze

Laboratorium - spotkanie pierwsze

W środę 8 października 2014 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie dziesięciu nauczycieli naszej szkoły pracujących w programie „Laboratoria Praktyk Edukacyjnych”. To program, do którego zostaliśmy zaproszeni dwa lata temu przez Centrum Edukacji Obywatelskiej , jako jedna z dziesięciu szkół w Polsce. Projekt LPE realizowany jest w ramach Programu Szkoła Ucząca Się we współpracy z wykładowcami Kolegium Nauczycielskiego Uniwersytetu Columbia. Celem projektu jest wprowadzanie procedur OK-obserwacja, nagrywanie lekcji, obserwacja wybranych uczniów, spacer edukacyjny, analiza prac uczniowskich jako sposób na podnoszenie jakości procesu nauczania i uczenia się uczniów. Oraz przygotowanie szkół SUS do dzielenia się wiedzą i okazywania dobrych praktyk nauczycielom z innych placówek.

 

W pierwszym roku nasi „laboratoryjni” nauczyciele pracowali nad motywacją, angażowaniem uczniów w proces uczenia się, pracą w grupach. W ubiegłym roku analizowaliśmy prace uczniów. W tym roku również zajmiemy się analizą prac. Na pierwszym spotkaniu z naszą mentorką Magdą Swat zaplanowaliśmy naszą pracę i ustaliliśmy kryteria sukcesu, który chcielibyśmy osiągnąć w czerwcu, kończąc ten rok szkolny. Sześć punktów, które wyznaczają kierunek naszej pracy to

1. systematyczność; spotkania nad analizą prac nie mniej niż raz w miesiącu,

2. dokumentowanie; arkusze analizy zawierające wnioski, zaplanowane działania pracy z uczniem,

3. współpraca; każdy nauczyciel przynajmniej raz w semestrze podda wspólnej analizie prace swoich uczniów,

4. celowy wybór prac: prace pokazujące konkretny moment w uczeniu się uczniów,

5. Wybór uczniów do analizy prac

6. Każde spotkanie kończy się zaplanowaniem następne

Nasza praca została doceniona, a szkoła wyróżniona zaproszeniem przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i program Szkoła Ucząca Się (SUS) do współpracy w kształceniu przyszłych nauczycieli (studentów) w tworzonym z Fundację Dobrej Edukacji i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności - Kolegium Nauczycielskim. Kolegium będzie powstawało przy wsparciu i wykorzystaniu doświadczeń Teachers College Uniwersytetu Columbia w Nowym Yorku (uczelni o 125-letniej  tradycji w tym zakresie). Podejmujemy kolejne wyzwanie, aby stać się szkołą kliniczną przyszłego Kolegium, aby pod okiem naszych nauczycieli-mentorów mogli przygotowywać się do pracy przyszli nauczyciele.

Dziękuję tym nauczycielom za ogromną, dodatkową pracę, jaką podejmują dla podnoszenia jakości swojej pracy i szkoły.

Dyr. Grażyna Kapoan 

 

 
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox