Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1333953
DzisiajDzisiaj416
WczorajWczoraj701
Ten tydzieńTen tydzień3258
Home Katecheza w Szkole Podstawowej O niepotrzebnym stresie i piosenkach komunijnych

O niepotrzebnym stresie i piosenkach komunijnych

Katechezę ostatnią zdominował problem stresu jaki pojawił się u dzieci po sobotnim improwizowanym spotkaniu w kościele. To jest nośny temat, włączył się do rozmowy nawet burmistrz sąsiedniej gminy. Czy stres pomaga, czy przeszkadza w takim wydarzeniu, jakim jest I Komunia Święta?

To, co niezależne od nas i tak zdarzyć się musi. Byleśmy sami nie wkładali niepotrzebnych ciężarów na innych, zwłaszcza na dzieci. Przestrzega przed tym Jezus - „Obłudnicy, nakładacie ludziom ciężary  wielkie i nie do uniesienia, a sami palcem tknąć ich nie chcecie..." - mówił 2000 lat temu do "funkcjonariuszy sacrum" – faryzeuszów.

Jezus dzieci nie stresował! Wprost przeciwnie, „objechał” dorosłych, że stwarzają jakieś trudności, by dzieci podchodziły do Niego ze wszystkich stron, tak jak chciały i siadały Mu na kolanach.

Dzieci mogą się mylić podchodząc do księdza podczas I Komunii i wszystkich następnych w  ich życiu. Mogą się pomylić w piosenkach i wierszykach. Ważne, żeby CHCIAŁY  do Niego podchodzić i z Nim rozmawiać prosto, serdecznie, zwyczajnie. Dzieci takie są z natury. Nie przeszkadzajmy im! Jezus mówił, że to my mamy się stać jak one, a nie one - jak my. Nie zmieniajmy nauki Jezusa z Nazaretu. On głosił Dobrą Nowinę. Nie zamieńmy jej na naukę o stresie, ze względu na swoje upodobania!

Naturalne jest, że mamy różne talenty i doświadczenia. Jednym Bóg dał talent do pracy na roli, innym do handlu, trzecim do malowania, mnie do pracy katechetycznej. Każdy z nas będzie odpowiadał za zadania, jakie mu Bóg wyznaczył. Nie poprawiajmy Pana Boga, ale się uzupełniajmy  w pracy dla wspólnego dobra.

Załączam piosenki, które śpiewamy z dziećmi, przeżywając i uwrażliwiając się na obecność Jezusa i Maryi w naszym życiu. Także na tajemnicę wspólnoty kościoła. Dlatego pierwszą piosenką, której się uczyliśmy jest – „Rysuje krzyż”! - każdym „przeżegnaniem się” i każdą modlitwą.

„Barki” uczymy się ze względu na Papieża Jana Pawła II (i oczywiście jej treść). Podaję dwa adresy na Youtube pomocne w wykonaniu tej pieśni :

1) łatwiej jest się uczyć i wspólnie śpiewać w domu

2) papież tłumaczył, dlaczego tak ją kochał, a nawet możemy usłyszeć Jego głos w refrenie (śpiewa drugim głosem i improwizuje)

„Czarna Madonna” – ze względu na maj i Jana Pawła II i całą Polskę wędrującą na Jasną Górę

3) tutaj – jest piosenka maryjna

 

 

TEKSTY PIOSENEK

 

BARKA

 

 

Pan kiedyś stanął nad brzegiem,
Szukał ludzi gotowych pójść za Nim;
By łowić serca
Słów Bożych prawdą.

Ref.:
O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś,
Twoje usta dziś wyrzekły me imię.
Swoją barkę pozostawiam na brzegu,
Razem z Tobą nowy zacznę dziś łów.

2.
Jestem ubogim człowiekiem,
Moim skarbem są ręce gotowe
Do pracy z Tobą
I czyste serce.

3.
Ty, potrzebujesz mych dłoni,
Mego serca młodego zapałem
Mych kropli potu
I samotności.

4.
Dziś wypłyniemy już razem
Łowić serca na morzach dusz ludzkich
Twej prawdy siecią
I słowem życia.

 

CZARNA MADONNA

 

Jest zakątek na tej ziemi,
Gdzie powracać każdy chce,
Gdzie króluje Jej Oblicze,
Na Nim cięte rysy dwie.
Wzrok ma smutny, zatroskany,
Jakby chciała prosić cię,
Byś w matczyną Jej opiekę oddał się.

Ref.
Madonno, Czarna Madonno,
Jak dobrze Twym dzieckiem być!
O, pozwól, Czarna Madonno,
W ramiona Twoje się skryć!

W Jej ramionach znajdziesz spokój
I uchronisz się od zła,
Bo dla wszystkich swoich dzieci
Ona serce czułe ma.
I opieką cię otoczy,
Gdy Jej serce oddasz swe,
Gdy powtórzysz Jej z radością słowa te:

Dziś, gdy wokół nas niepokój,
Gdzie się człowiek schronić ma,
Gdzie ma pójść, jak nie do Matki,
Która ukojenie da?
Więc błagamy, o Madonno,
Skieruj wzrok na dzieci swe
I wysłuchaj, jak śpiewamy prosząc Cię:

 

 
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox