Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1333966
DzisiajDzisiaj429
WczorajWczoraj701
Ten tydzieńTen tydzień3271
Home Katecheza w Szkole Podstawowej Sobotnie spotkanie – I Komunia – Miłosierdzie

Sobotnie spotkanie – I Komunia – Miłosierdzie

Pragnę podzielić się z Państwem przeżyciami po sobotnim spotkaniu. Myślę, że to ważne znać różne punkty widzenia na tak ważne sprawy. Dlaczego tak, a nie inaczej, przebiegła moja część, mój udział w przygotowaniach.

 

Nie wiedziałem jak to będzie, jak ma być – nie ja przecież je zwołałem i zaplanowałem. Bylem zaproszony. Wyobrażałem sobie, że usiądę z boku i będę się włączał, kiedy o to proszony lub dostanę jakiś znak (od organizatora lub z nieba).

Żeby nie iść z gołymi rękami, wydrukowałem mały śpiewnik pierwszo-komunijny. Są na nim cztery piosenki:

- Rysuję krzyż

- Barka

- Czarna Madonna

- Panie dobry jak chleb

Pieśni nie są ad hoc wpisane, bo się komuś podobało. Są integralną częścią naszej – mojej wśród i dla dzieci – katechezy (pierwszo-komunijnej). Każda linijka i każde słowo ma swoje miejsce w naszej duszy i wrażliwości religijnej (duchowej). Nie wolno ignorować podmiotowego aspektu wiary! Liturgia mszy świętej i całego życia człowieka wierzącego jest całością.

W sobotę o 10.00 wszyscy znaleźliśmy się pod kościołem. Czekaliśmy na klucze. Był piękny słoneczny dzień. Stałem wśród dzieci, drzwi się otworzyły z drugiej strony. Wprowadziłem je przed sam ołtarz. Klęknęliśmy na stopniach. Rodzice stali pod chórem, więc zaprosiłem bliżej, by włączyli się do modlitwy.

 

Narysowaliśmy na sobie wyraźnie krzyż. Wyznaliśmy, że jesteśmy (chcemy) być reprezentacją Boga na ziemi i żyć świadomie w Jego imię, Ojca i Syna i Ducha Świętego. Odmówiliśmy dziesiątkę różańca, tajemnicę światła „Głoszenie Ewangelii/Królestwa Bożego”, na przemienne, dziewczynki i chłopcy, w intencji tego spotkania i czasu do I Komunii i po niej. Niektórzy w tym czasie wyszli z kościoła.

 

Duch Święty nie opuszcza nikogo w czasie modlitwy. Bóg daje to, o co zgodnie prosimy.

 

Mocni modlitwą wyszliśmy na plac na zewnątrz, pięknie, ze złożonym rękami, taki trening. Ćwiczyliśmy równe ustawienie w dwóch rzędach i ponowne, treningowo-uroczyste wprowadzenie.

Zwracałem uwagę i chciałem przygotować uczniów na nieoczekiwane, lecz przewidywane momenty rozkojarzenia/rozproszenia. Ale przede wszystkim mówiłem o sensie skupienia. O znaczeniu każdego słowa i gestu podczas mszy – w liturgii. Kto tak się nauczy słuchać, odpowiadać, żegnać, klękać, recytować, przekazywać znak pokoju, podchodzić i odchodzić od komunii – ten nigdy w życiu nie będzie się nudził na mszy (kazanie to całkiem co innego, to element nieprzewidywalny i niezależny od nas).

Odśpiewaliśmy zwrotki i refreny „Rysuję krzyż” i „Barki” według zasad dobrego śpiewania „wymawiając każde słowo, nad językiem, za zębami, wyraźnymi sylabami”.

 

Na tym moja rola się skończyła. Ksiądz przetrenował udzielanie komunii i przemówił o spowiedzi. Rachunek sumienia dostaną dzieci jutro po mszy na godz.12.00.

Ustaliliśmy jeszcze pewne szczegóły z rodzicami. Zaproponowałem, że propozycje wierszy (nie wierszyków?!), teksty modlitwy powszechnej i komentarze przekażę wychowawczyni, która najlepiej zna możliwości i talenty dzieci.

Najważniejsza część przygotowania do I Komunii to przygotowanie w rodzinie katolickiej. Świetnie to rozumie Lucy z Lincoln, jej mąż i rodzina, bo przeżyli właśnie kolejną I Komunię „wielką uroczystość i  i łzy wzruszenia”. Można zobaczyć zdjęcia ich święta na stronie Lucy na Facebooku. Oni są bardzo otwarci i chcą się dzielić swoją wiarą radosną i rozumną z rodzinami w Strachówce, ze szkołą i parafią. Modlą się za nas i w łączności duchowej z nami – bo jesteśmy Polską św. s.Faustyny i Jana Pawła II. Dobre materiały i skuteczną pomoc możemy znaleźć także na wielu stronach internetowych. Oto przykładowe adresy:

 

- http://www.opoka.org.pl/varia/komunia/

- http://www.apapiez.republika.pl/komunia.htm

- http://www.zoryst.katowice.opoka.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=539:nasze-rodzinne-przygotowanie-do-pierwszej-komunii-witej&catid=58:z-iycia-parafii&Itemid=86

- http://www.rodzinakatolicka.pl/index.php/publicystyka/5-komentarze/20669-z-pamitnika-komunijnej-matki

 

 

 
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox