Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
864646
DzisiajDzisiaj308
WczorajWczoraj863
Ten tydzieńTen tydzień2707
Home Stulecie Naszej Szkoły Jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej w Strachówce

Jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej w Strachówce

19 października 2018 r. na długo pozostanie w pamięci uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników naszej szkoły. W tym dniu świętowaliśmy Jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej w Strachówce od 2008 r. noszącej imię Rzeczpospolitej Norwidowskiej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strachówce. Eucharystię w intencji całej społeczności szkoły od 1918 r. koncelebrowali ks. proboszcz Mieczysław Jerzak i ks. Fabian Powała, który uczył w naszej szkole religii. W modlitwie wziął udział ks. dziekan Bogdan Lewiński. Następnie zebrani udali się do szkoły. Pierwszy przystanek pochodu zaplanowany był przy Otwartej Strefie Aktywności. To nowy plac zabaw i siłownia dla dzieci i dorosłych powstała staraniem wójta Piotra Orzechowskiego i Rady Gminy. Przecięcia wstęgi dokonali starosta powiatu wołomińskiego p. Kazimierz Rakowski, wójt Gminy Strachówka, wizytator Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie p. Grzegorz Telec, dyrektor szkoły Grażyna Kapaon i najmłodsze dzieci. Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową 100 –lecia szkoły.

Młodzież klasy VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum przywitała gości staropolskim polonezem, po czym uroczystość poprowadzili nasi absolwenci Alicja Bujalska i Łazarz Kapaon. Po krótkim wprowadzeniu oddali głos dyrektorowi szkoły pani Grażynie Kapaon. Pani Dyrektor ze wzruszeniem witała: najstarszego ucznia naszej szkoły Wacława Zbrzeźniaka, byłych dyrektorów i nauczycieli emerytów, przedstawiciela Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika p. Bożenę Żelazowską, starostę powiatu wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego, wójta Piotra Orzechowskiego, wójta gminy Jadów Dariusza Kokoszkę, burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka, Henrykę Michalczewską z wydziału promocji starostwa powiatu wołomińskiego, prezesa ZNP w Wołominie p. Katarzynę Kadzidłowską, przedstawiciela NSZZ „Solidarność” komisji w Łochowie Beatę Kotarbę, radną powiatową Magdalenę Suchenek, przewodniczącą rady gminy Annę Ołdak, Magdalenę Jurewicz przedstawicielkę Szkoły Edukacji Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciela komisariatu Policji w Jadowie, kierownika GOPS p. Krystynę Radzio, kierownika biblioteki gminnej Annę Gołoś, dyrektora SZOEASz p. Henryka Szczęsnego, księży, dyrektorów szkół, Koła Gospodyń Wiejskich z Jadwisina, Równego, Strachówki, druhów z OSP, rodziców i uczniów, mieszkańców gminy Strachówka. W pięknych słowach przemówienia nakreśliła ideały i wartości, które przyświecają naszej codziennej pracy, swoiste credo szkoły. Pani Dyrektor w swoim przemówieniu związała świętowanie szkoły, ze świętowaniem narodu i państwa w stulecie odzyskania niepodległości. Podkreśliła w ten sposób, że głębi uroczystościom dodaje dramatyczna historia ostatnich stu lat. Nazwała po imieniu zmienne losy wolności i niepodległości na naszej ziemi: II RP, II Wojnę Światową i hitleryzm, PRL i komunizm, Solidarność, stan wojenny i czas pełnej wolności od 29 lat. W tych wszystkich okolicznościach działała szkoła. Dzisiaj jest wśród liderów polskiej oświaty i szkolnictwa. Należy do elitarnych kilku procent, które podjęły świadomie pracę nad swoją dydaktyką i wychowaniem według najnowocześniejszych programów.

Następnie głos zabrał pan wójt Piotr Orzechowski i zaproszeni goście. Na ręce pani Dyrektor popłynęło wiele słów uznania i gratulacji min. od Mazowieckiego Kuratora Oświaty p. Aureli Michałowskiej, a pani Bożena Żelazowska w imieniu marszałka Adama Struzika przekazała szkole medal Pro Mazovia za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz Województwa Mazowieckiego.

Byli dyrektorzy i nauczyciele emeryci oraz goście otrzymali pamiątkowe dyplomy, publikację o szkole i drobne upominki torby i kubeczki wykonane przez uczniów.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja dziejów szkoły zrobiona na różne sposoby. Alicja Bujalska piosenką „Gdzie dziewczęta z tamtych lat” wyczarowała klimat przedwojennej Polski. Na prezentacji zgromadzeni zobaczyli karty z kroniki, zdjęcia, a dzieci w pierwszej scence teatralnej pokazały naukę kaligrafii. Konferansjerzy prowadzili nas przez kolejne okresy stuletniej historii szkoły. Nie zabrakło filmów z wywiadami, zakazanych piosenek, krakowiaka w wykonania pierwszaków, lekcji biologii i wierszy Cypriana Norwida, wzruszających piosenek „Twarze, twarze”, czy „Lubię wracać tam, gdzie byłem już” śpiewanych przez Ewelinę Cudną naszą absolwentkę. Końcowym akordem części artystycznej był przepiękny walc w wykonaniu uczniów z klasy VIII i III gimnazjum.

Następnie zaprosiliśmy naszych gości do zwiedzenia szkoły, odszukania siebie na starych fotografiach z czasów szkolnych , obejrzenia wystawy o przeszłości i współczesnej pracy szkoły, kronik i prac naszych uczniów.

Przy pysznym poczęstunku przygotowanym przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, Radę Rodziców i panie ze szkolnej kuchni do późnych godzin toczyły się rozmowy. Wspomnieniom, żartom nie było końca.

Wszystkim przybyłym na Jubileusz 100 – lecia szkoły z serca dziękujemy.

PREZENTACJA


 
Facebook Slide Likebox