Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
929607
DzisiajDzisiaj93
WczorajWczoraj682
Ten tydzieńTen tydzień3783
Home Szkolenia Warsztaty w Szkole Edukacji

Warsztaty w Szkole Edukacji

4 listopada 2016 roku odbyła się kolejna edycja cyklicznych warsztatów dla nauczycieli języka polskiego uczestniczących programie Szkoła Edukacji. Uczestniczyły w nich: Emilia Badurek, Iwona Gajda i liczni nauczyciele z warszawskich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Prowadziły je panie Agata Patalas i Iwona Kołodziejczyk, które w poprzednim roku szkolnym gościły kilkakrotnie na lekcjach języka polskiego w IV, V i VI klasie.


 

Tym razem zajmowaliśmy się wieloaspektowością uczniowskiej współpracy podczas zajęć lekcyjnych. Choć praca w grupach ma wśród uczniów i nauczycieli (a także rodziców) zwolenników i przeciwników, nikt nie zakwestionuje na poważnie jej pozytywnego wpływu na rozwój poznawczy, społeczny, motywację młodego człowieka do podejmowania wysiłku. Trudną sztuką jest jednak zorganizować naukę tak, by każdy uczeń pracował z podobnym wysiłkiem, a w klasie przez cały czas panowała dyscyplina i atmosfera pracy. Na warsztatach poznaliśmy różne metody pracy w grupach, różnorodne kryteria podziału na grupy, dowiedzieliśmy się jak konstruować zadanie właściwe do pracy w grupach i jak oceniać jej efekty. Zaproponowane metody pracy w grupach to: zespoły eksperckie, wspólne uczenie się, grupowe dociekanie, turnieje zespołowe, cegiełki, grupy buzzz, koło mówców.

Prowadzące pozwoliły nam wejść w role uczniów – do wniosków mieliśmy dojść sami, aktywnie pracując, oczywiście, w grupach.

Prowadzące zarekomendowały nam lektury na temat pracy w grupach:

:Pozytywna dyscyplina” Jane Nelsen

„Dialog zamiast karania” Zofia Aleksandra Żuczkowska

„Istota uczenia się. Wykorzystanie wyników badań w nauce” pod red. Hanna Dumont

Na warsztatach panowała wspaniała atmosfera, na którą złożyły się wspólnota celów i oczekiwań, duża aktywność, chęć pozyskania ciekawych pomysłów,  a także podzielenia się własnymi doświadczeniami.

 

 

Emilia Badurek

 
Facebook Slide Likebox