Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1273479
DzisiajDzisiaj222
WczorajWczoraj905
Ten tydzieńTen tydzień5813
Home Współpraca i wiedza kluczem do sukcesu Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Łodzi

To już druga wycieczka dla uczniów klas IV – Vi szkoły podstawowej uczestniczących w zajęciach matematyczno – przyrodniczych. Szesnastoosobowa grupa dziewcząt i chłopców w ostatnim tygodniu września wyjechała na jednodniową wycieczkę do Łodzi. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Palmiarni, gdzie poznawali strefy klimatyczne kuli ziemskiej, ich cechy oraz występującą tam roślinność. Zobaczyli charakterystyczne dla tej strefy równikowej rośliny takie jak cynamonowiec, figa, fikusy, hoje czy bambusy i liany. Mieli również okazję zobaczyć rośliny owadożerne: rosiczkę, muchołówkę, dzbanecznik, kapturnicę i pływacza. Ciekawostką była ceratonia – roślina, której owoce ważą równo 1 karat i dawniej używano ich do ważenia cennych kruszców. Poznali również typowe dla strefy pustyń i półpustyń rośliny takie jak np. aloes, agawa, opuncja, grubosz, nolina zwana „stopą słonia” czy litopsy inaczej „żywe kamienie”. Oprócz roślin uczniowie mieli okazję poznać i zobaczyć ryby dorzecza Amazonki i Półwyspu Indyjskiego oraz bogatą kolekcję pięknych muszli. Duże zainteresowanie uczniów wzbudził ważący ponad 8 kg sum.

 

Drugą część wycieczki stanowiła wizyta w Ogrodzie Botanicznym i kilkakrotne spotkanie z Piotrusiem Panem. Podczas spaceru uczniowie dowiedzieli się: dlaczego rośliny rosnące w cieniu mają duże liście, jakie rośliny są zimozielone, co to są byliny, czym charakteryzują się rośliny zadarniające, dlaczego zmienia się barwa liścia.

W alpinarium poznali różne gatunki roślin występujących na terenach górskich, głównie w górach wysokich.

W czasie spaceru po ogrodzie zobaczyli ciekawe drzewa iglaste i liściaste, a wśród nich gubiące na zimę igły (cyprysik błotny i metasekwoję) oraz ciekawą sosnę trzyigielną o bardzo długich igłach. Dowiedzieli się, co to są pneumatofory występujące u cyprysika. Nauczyli się odróżniać cyprysy od tui i jodły od świerków. Dowiedzieli się, dlaczego niektóre gatunki drzew m.in. cyprysik błotny i miłorząb dwuklapowy zaliczane są do „żywych skamielin”.

W czasie wizyty w ogrodzie botanicznym uczniowie mieli również okazję zobaczyć różne rodzaje zegarów słonecznych.

Na pamiątkę zrobiliśmy wspólne zdjęcie pod pięknie zwisającym cyprysikiem nutkajskim odmiany pendula.

Opiekun

Izabela Gadomska 

 
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox