Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1872115
DzisiajDzisiaj192
WczorajWczoraj664
Ten tydzieńTen tydzień3045
Home Łączy nas Niepodległa Wycieczka do Ossowa

Wycieczka do Ossowa

 

Kolejni uczniowie z naszej szkoły wyjechali na całodniową wycieczkę do Ossowa. To szczególne miejsce w naszym powiecie, tylko 35 kilometrów od Strachówki, a zupełnie nieznane naszym uczniom. Większość z nich po raz pierwszy zobaczyła miejsce, gdzie 15 sierpnia 1920 roku wojska Polskie, a właściwie głównie ochotnicy, często uczniowie i studenci zatrzymali armię czerwoną idącą na Warszawę. Była to najważniejsza bitwa w wojnie polsko – rosyjskiej 1920 r., która przeważyła szale polskiego zwycięstwa. Dzięki niej Polacy obronili swą niepodległość, a Europę przed zalewem komunizmu. O tym wszystkim uczniowie dowiedzieli się z pięknego filmu wyświetlanym w pawilonie ekspozycyjnym.

 

Potem z wielkim zainteresowaniem słuchali o wyposażeniu polskiej i rosyjskiej armii, oglądali mundury i broń. Godzinna pogadanka zakończyła się konkursem, w którym nasi uczniowie wypadli nie najgorzej. Najlepsi zostali nagrodzeni gadżetami z Ossowa, z Parku Kulturowy – Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. Zrobiliśmy sobie zdjęcie przed pomnikiem księdza Ignacego Skorupki i następnie z przewodnikiem udaliśmy się do kaplicy i na cmentarz poległych. W bitwie pod Ossowem 14 sierpnia 1920 roku zginęło kilkuset żołnierzy. Zostali oni złożeni w zbiorowych mogiłach. Na miejsce pochówku wybrano kawałek łąki za rzeką na terenie poligonu wojskowego założonego tu przez władze carskie w 1888 r. Stanął tam drewniany krzyż. Pobyt w Ossowie zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

To była niezwykła piękna lekcja historii i patriotyzmu. Możliwa dzięki udziałowi naszej szkoły w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Godność, wolność, niepodległość”, w którym realizujemy swój projekt „Łączy nas Niepodległa”.

Grażyna Kapaon

 

 
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox