Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1933676
DzisiajDzisiaj364
WczorajWczoraj296
Ten tydzieńTen tydzień2945
Home Duży, mały - pomagamy

Duży, mały - pomagamy

"Duży, mały pomagamy" zakończenie projektu

 

Zakończyliśmy projekt „Duży, mały – pomagamy” Na spotkanie zorganizowane przez Szkolne Koło Caritas do świetlicy Zespołu Szkół w Strachówce przybyli zaproszeni goście i wolontariusze. Byli wśród nich wójt gminy Strachówka Piotr Orzechowski, sekretarz gminy Krzysztof Jezierski, seniorki z Koła Gospodyń Wiejskich ze Strachówki i Równego, członkowie Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska, nauczyciele pełniący w projekcie rolę tutorów, wolontariusze – gimnazjaliści i ich mali podopieczni z klas I-III szkoły podstawowej, rodzice. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem „Cudalińscy” w wykonaniu uczestników zajęć teatralnych ze szkoły podstawowej, prowadzonych przez panią Iwonę Gajdę. Młodzi aktorzy świetną grą przenieśli nas w świat wyjątkowej rodziny. W sposób interesujący, żartobliwie pokazali, dlaczego warto pomagać i jak być uważnym i wrażliwym na drugiego człowieka. Po przedstawieniu koordynatorka projektu, a jednocześnie opiekunka SKC Basia Janus wręczyła wolontariuszom podziękowania i dyplomy. Seniorzy otrzymali także książeczki, pomysłu pani Ani Fortuny, składające się z rysunków wykonanych przez dzieci podczas „Bajkowych poranków”. Wszyscy uczestnicy deklarowali, że choć oficjalnie projekt się skończył, to będą dalej pomagać, a „starsi bracia i siostry” będą się opiekować „przyszywany, młodszym rodzeństwem”. Wszystkim wolontariuszom jeszcze raz bardzo, bardzo dziękujemy, życzymy radości i satysfakcji z dzielenia się dobrem.

Więcej…

 

Spotkania z bohaterami

Za nami kolejne spotkania z gośćmi, dzięki którym poznaliśmy bohaterów bajek:

27.10: p. Anna Owsianko „Ptasie radio”

3.11: p. Izabela Gadomska „Jak pomyślę, tak zrobię”

17.11: p. Joanna Śpiewak „Mrówka i świerszcz”

24.11: p. Wiesława Ołdak „ Brzydkie kaczątko”

1.12: p. Barbara Rosa „Tomcio Paluch”

Bajki wysłuchane z uwagą, co czytający sprawdzali pytaniami. Koniec końców, to bajki, w których każdy może znaleźć coś dla siebie, bohatera takiego, jak on sam. Kreatywność rysunków powstałych na ich podstawie zdumiewa. Z tych rysunków naszych podopiecznych powstają książeczki. W grudniu czekamy na Mikołaja i ostatnie dwa spotkania.

Wychowawczynie kl.0

Mirosława Ufnal, Anna Fortuna

Więcej…

 

TAKI MAŁY, TAKI DUŻY… NA FARMIE ILUZJI

Był taki dzień, chłodny listopadowy, kiedy uczestnicy projektu „Duży, mały-pomagamy” z tutorami wybrali się w miejsce z bajki rodem: Parku Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji”.

W środku lasu, z dala od miasta na kilka godzin zagłębiliśmy się w magiczny świat. Zajrzeliśmy do Studni Nieskończoności, szukaliśmy wyjścia ze Ścieżki Złudzeń, kręciliśmy się na karuzeli, wiatr wyciskał łzy, ale buzie roześmiane, krzyczały: „jeszcze! Jeszcze! szybciej!” Trudno było utrzymać równowagę w Lewitującym Domu, choć 15 % nachylenia to tylko „mała górka”. Kilkukrotnie weszliśmy do Tunelu Zapomnienia. Iluzjonistom udało się oszukać nasz mózg niezliczoną ilość razy. Nie znaczy to, że nie szukaliśmy rozwiązań zagadek, naukowych wyjaśnień zjawisk, które były naszym udziałem. Prowadzeni przez pana przewodnika, odkrywaliśmy prawa optyki i fizyki. Sprawność fizyczną ćwiczyliśmy na Zielonej Ścieżce Zdrowia. Śnieg jeszcze nie spadł, a my zjeżdżaliśmy z górki, zamiast na sankach - pontonami. Wizytę na farmie umiliły zwierzęta: miniaturowe kozy i kucyki.

Więcej…

 

Podwieczorek z babcią i dziadkiem

 

Szkolne Koło Caritas i pani Barbara Janus zaprosiła dzisiaj do szkoły seniorów i dzieci na spotkanie „Podwieczorek z babcią i dziadkiem”. Jest to jedno z działań w projekcie „Duży, mały pomagamy”, który SKC realizuje w ramach programu „Działaj Lokalnie VIII”. Temat spotkania, ze względu na zbliżające się święta Wszystkich Świętych, był bardzo listopadowy, refleksyjny. Pani Basia i goście przynieśli zdjęcia ze starych albumów, rodzinne pamiątki. Spotkanie rozpoczęło się pięknym programem artystycznym przygotowanym przez uczniów klasy III gimnazjum. Potem pani Basia opowiadał o swoich dziadkach, rodzinie. Pani Jadzia i pani Zosia również dzieliły się wspomnieniami z przeszłości. Uczniowie obejrzeli zdjęcia, stare świadectwa, pamiętniki, zeszyt z kuchennymi przepisami sprzed sześćdziesięciu lat. Krótka chwila przy herbacie i cieście, jak u babci na podwieczorku dała wszystkim wiele pięknych, głębokich przeżyć.

Więcej…

 

Wspólne spotkanie wolontariuszy i tutorów

Drugie spotkanie wolontariuszy i tutorów zorganizowała pani Basia Janus koordynatorka projektu „Duży, mały – pomagamy”. W piątek po lekcjach poszliśmy do gościnnego domu pani Jadzi Zastawnej do Zofinina. Uczestnicy dostali dwa zadania; obrać i zetrzeć kartofle na placki ziemniaczane. Maluchy bardzo chciały się uczyć tej trudnej sztuki, ale zostali najwytrwalsi. Pozostali pod okiem i z gimnazjalistami uczyli się „ziemniaczanych” wierszyków. W oczekiwaniu na pyszne placki bawiliśmy się w głuchy telefon, rozmawialiśmy, chwaliliśmy się naszymi osiągnięciami zapisanymi w „Dzienniczkach sukcesu”

Więcej…

 
Więcej artykułów…
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox