Rodzice
Facebook
Udostępnij
LICZNIK ODWIEDZIN
1933675
DzisiajDzisiaj363
WczorajWczoraj296
Ten tydzieńTen tydzień2944
Home Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Dzień księgarza: występy klas V-VIII i III gimnazjum

W drugiej części prezentacji książek przygotowanych z okazji Dnia księgarza oglądaliśmy scenki w wykonaniu klas V- VIII i III gimnazjum. Rozpoczęła klasa V pod kierunkiem pani Marioli Orzechowskiej, która zachęcała do przeczytania „Chłopców z Placu Broni” Ferensa Molnara. Klasa VI i wychowawczyni pani Katarzyna Rybner zaprosiła nas do „Akademii pana Kleksa”. W sposób szczególny z ogromnym poczuciem humoru uczniowie klasy VII i pani Iwona Gajda zachęcali do przeczytania „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Więcej…

 

Dzień księgarza: występy klas 0-IV

 

Czy wiecie, że 13 grudnia jest Dniem księgarza? Dzisiaj w naszej szkole z tej okazji klasy przygotowały fantastyczne prezentacje książek, które polecały swoim kolegom i koleżankom. Pomysłodawczynią tego dnia była pani Iwona Gajda, nasza szkolna bibliotekarka. Prezentacja odbyła się w dwóch grupach klas młodszych od zerówki do klas czwartych i klas starszych.

Więcej…

 

Spotkanie z panią Agnieszką Frączek

Na ostanie spotkanie w ramach programu „Chrzęsne – literackie serce Mazowsze 10 grudnia wybrała się V klasa. Na miejscu spotkały się dwie klasy z naszej szkoły. Okazało się bowiem, że zaproszeni uczniowie z innej szkoły nie przyjechali i klasa VI mogła zostać na spotkaniu z panią Agnieszką Frączek. Była to nie lada przyjemność słuchać opowieści i językowych zagadek, które przed młodymi słuchaczami stawiała wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, językoznawca, germanistka i leksykograf, redaktor naukowy Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN. Pani Agnieszka bawiła się językiem polskim, jego zawiłościami i pułapkami, i do tej zabawy zapraszała dzieci. Pięknie opowiadała o swoich książkach, a szczególnie o jednej z nich pt. „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”. Słuchacze dowiedzieli się, że Tuwim pisał głównie teksty dla dorosłych, i dla słynnych przedwojennych kabaretów. Dla dzieci napisał tylko 40 wierszy, a mimo to po wsze czasy zostanie autorem dziecięcej poezji. Na koniec wszyscy chętni otrzymali wpis i autograf autorki.

Grażyna Kapaon

Więcej…

 

Spotkanie autorskie z panią Justyną Bednarek i warsztaty plastyczne.

10 grudnia klasa VI wybrała się do Pałacu w Chrzęsnem na spotkanie z autorką książek dla dzieci panią Justyną Bednarek. To był już trzeci wyjazd naszej klasy do Chrzęsnego w ramach programu „Chrzęsne - literackie serce Mazowsza”. Spotkanie rozpoczęło się od opowieści autorki książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” o tym, jaki została pisarką. Okazało się, że wielkie marzenia spełniają się także w późniejszym wieku, a pisarzem można zostać w każdym czasie. Pani Bednarek opowiedziała nam o swoich książkach, o tym jak one powstają, jak długo pisze książkę, skąd bierze pomysły. Zdradziła nam także, że każda z jej bajek ma w sobie ziarenko prawdy. Bardzo ciekawie mówiła o „Historii srebrnej łyżki”. Ta książka stała się inspiracją do dalszej części spotkania-warsztatów plastycznych. Każdy z nas otrzymał „srebrną” łyżkę, którą miał według swojego pomysłu „ubrać” w kolorowe szmatki, guziki, włóczki. Powstały bardzo ładne prace. Następnego dnia na lekcji języka polskiego pisaliśmy opowiadania o swojej łyżce.

Uczniowie klasy VI

Więcej…

 

Spotkanie z Małgorzatą Karoliną Piekarską


Pisarka i dziennikarka, Małgorzata Karolina Piekarska, gościła kiedyś w naszej szkole na spotkaniu autorskim z okazji wydania swojej książki „Klasa Pani Czajki”, a także jako juror w konkursie na portfolio „O mojej rodzinie”. Właśnie badanie i poszukiwanie rodzinnych dokumentów, wspomnień, anegdot i tajemnic, to jej specjalność. Uchyliła rąbka tajemnicy i podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami na Warsztatach Genealogicznych, na które dostaliśmy zaproszenie z pałacu w Chrzęsnem w ramach projektu „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza””. Dowiedzieliśmy się, gdzie i jak szukać informacji o rodzinie, jak pozyskać dokumenty, jakie mogą nas spotkać problemy i jak sobie możemy z nimi poradzić. Nieco zaszokowała nas, przytaczając powiedzenie Melchiora Wańkowicza: „Nie podam ręki nikomu, kto nie wie jak jego prababka z domu”. Pani Piekarska użyczyła nam swojej autorskiej prezentacji, aby każdy, kto chce rozpocząć badania nad historią swojej rodziny, miał łatwiejszy start. Nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć pracę nad naszymi drzewami genealogicznymi. Dzięki temu możemy poznać własne korzenie i nieraz fascynujące historie naszych przodków. Należy się tym zająć jak najszybciej, bo, jak mówiła, czas nieubłaganie ucieka, zacierając ślad za sobą.

 
Więcej artykułów…
A- A A+

This text will be resized

Facebook Slide Likebox