• Nasza szkoła
    Nasza szkoła
  • Vademecum
    Vademecum
  • Vademecum
    Vademecum
  • Konkurs Norwidowski
    Konkurs Norwidowski
  • Telewizja Rzeczpospolita Norwidowska
    Telewizja Rzeczpospolita Norwidowska
  • Sztandar
    Sztandar

V Powiatowy Konkurs Wiedzy o życiu i twórczości Cypriana Norwida - część II

V Powiatowy Konkurs Wiedzy o życiu i twórczości Cypriana Norwida dobiegł końca. Dziś gościliśmy zespoły gimnazjalne. Spośród 32 gimnazjów w powiecie wołomińskim na nasz  konkurs przyjechało 16 drużyn (!) Już sama liczba robi wrażenie.

Zapowiedzianych było 15 drużyn,  nieoczekiwanie dla organizatorów pojawili się uczniowie z Kobyłki. Jak na wigilii, nie zabrakło i dla nich miejsca przy stole i … pytań. Sędziowali znakomici goście: pani Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka wielu poczytnych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Laureatka nagrody IBBY w 2008 roku. Napisała min. cykl powieści „Cukiernia pod Amorem”, „Serenada, czyli moje życie niecodzienne”. 13. Poprzeczna” i wiele innych.

Prezes Lokalnej Grupy Działania „Równiny wołomińskiej” główny sponsor nagród pan Rafał Rozpara i pani Anna Gołoś kierownik Biblioteki Gminnej. Pani Ania od wielu lat współpracuje z nami przy różnych szkolnych wydarzeniach. Dziś ufundowała  pamiątkowe  książki  Małgorzaty Gutowskiej Adamczyk dla wszystkich szkół.

W pierwszej części konkursu uczniowie losowali pytania. Dzięki sprawnej obsłudze Dominika

(kl III), pani Marioli i pani Iwony, odpowiedzi czterech rundek przebiegły bardzo sprawnie. Dużo było emocji, bo i pytania niełatwe. Druga tura, choć zabawowa, też nie była prosta. Uczestnicy mieli odgadnąć fragmenty utworów czytanych przez pana Józefa Kapaona, prawidłowo ułożyć wersy w wierszu „Małe dzieci”, na mapce Rzeczpospolitej Norwidowskiej dopasować wydarzenie do wskazanego miejsca.

W czasie przerwy wszyscy posilali się bułkami i pączkami przygotowanymi przez panie z Rady Rodziców, niecierpliwie czekając na drugą część konkursu. Były to prezentacje artystyczne.

Świetne, pomysłowe. Dużo muzyki i śpiewu, oczywiście poezji C Norwida.

Konkurs zakończył się galą wręczenia nagród najlepszym drużynom. I tak I miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie, II miejsce uczniowie z Gimnazjum w Klembowie, III miejsce uczniowie z Gimnazjum w Postoliskach. Statuetki i książki fundowne przez Radę Rodziców  Zespołu Szkół w Strachówce i Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska wywalczyły, Natalia Prusak i Aleksandra Zyskowska z Postolisk. Na prośbę publiczności i za zgodą organizatorów przyznana została nagroda publiczności. Otrzymała ją Klaudia Jóźwiak z Zespołu Szkół w Czarnej, za muzyczne wykonanie wiersza „W Weronie”.

Wiele ciepłych i miłych słów usłyszeliśmy dzisiaj od naszych gości. Pani Małgorzata podkreślała wagę konkursu, jego związek z miejscem- Strachówką, promowanie lokalnej  i polskiej historii. Opiekunowie drużyn mówili o profesjonalnej organizacji, sprawnym przebiegu, super atmosferze.

Wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego wydarzenia, promującego szkołę, Rzeczpospolitą Norwidowską i naszą gminę serdecznie dziękuję.

Szkoły, które wzięły udział w konkursie:

Gimnazja z: Tłuszcza, Klembowa, Mokrej Wsi, Jasienicy, Starych Załubic, Strachówki, Słupna, Czarnej, Radzymina, Wołomina, Stanisławowa, Poświętnego, Jadowa, Ossowa, Postolisk i Kobyłki.

 

 

Gościmy

Odwiedza nas 111  gości oraz 0 użytkowników.

Wyszukiwarka