• Nasza szkoła
    Nasza szkoła
  • Vademecum
    Vademecum
  • Vademecum
    Vademecum
  • Konkurs Norwidowski
    Konkurs Norwidowski
  • Telewizja Rzeczpospolita Norwidowska
    Telewizja Rzeczpospolita Norwidowska
  • Sztandar
    Sztandar

Dwieście lat temu 25 kwietnia 1818 roku ze Strachówki, z dworu Józefa Sobieskiego posła na Sejm Wielki i jego żony Hilarii wyruszył do kościoła parafialnego w Sulejowie weselny korowód.  W pierwszej bryczce jechali narzeczeni Ludwika Zdzieborska i Jan Norwid. W kościele pw.Trójcy Świętej młodzi w obecności księdza Jakuba Dosta złożyli sobie małżeńską przysięgę. W dworze dziadków odbyło się  wesele. Małżeństwo Norwidów na trzy lata zamieszkało w gościnnym domu Hilarii, babci Ludwiki. Tuż przed narodzeniem ich trzeciego dziecka, wielkiego wieszcza literatury  polskiej Cypriana Norwida, rodzina przeprowadziła się do Głuch.

Vademecum - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida 2017 rok

XIII „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida” przeszło do historii. To był niezwykły dzień pełen pięknych chwil, wrażeń i wzruszeń. Rozpoczął się wcześnie rano od  rozstawiania namiotów, sceny, saloniku, stoisk, od zainstalowania  studia radiowego ogólnopolskiej rozgłośni „Radia Dla Ciebie”. Zanim rozpoczęło się „Vademecu” przez  dwie godziny z biblioteki Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej redaktor Piotr Łoś prowadził audycję „Łosiowisko” o Rzeczpospolitej Norwidowskiej, dziedzictwie kulturowym naszej ziemi, historii i ludziach Strachówki. Gośćmi programu byli Grażyna i Józef Kapaon (Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska), Emilia Badurek nauczycielka języka polskiego, gimnazjaliści  Iza Banasik, Karolina Orzechowska, Patryk Kaczorowski, wójt gminy Strachówka Piotr  Orzechowski, kierownik biblioteki gminnej Anna Gołoś.

Vademecum w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida 2016 rok

XII „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida” za nami. W niedzielę 24 kwietnia 2016 roku mieszkańcy naszej gminy i zaproszeni goście zgromadzili się na Mszy Świętej w  kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Strachówce rozpoczynającej uroczystości nawiązujące do wydarzenia z 25 kwietnia 1818 roku. W tym dniu z dworu Hilarii i Józefa Sobieskich w Strachówce Ludwika Ździeborska ich wnuczka i Jan Norwid wyruszyli do Sulejowa, aby tam  wobec miejscowego proboszcza ks. Jakuba Dosta ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Po ślubie nowożeńcy zamieszkali w Strachówce, gdzie urodzili się Ludwik i Paulina, starsze rodzeństwo czwartego, polskiego wieszcza Cypriana Norwid.

"Vademecum - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida" było w tym roku częścią większego projektu "Moja i Twoja historia" w ramach programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.  Realizuje go grupa inicjatywna, której liderem jest Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska. Osią  projektu jest oczywiście historia rodziny Norwidów i Sobieskich, wielkie karty dziedzictwa Strachówki.   Przygotowując się do "Vademcum"  odbyły się warsztaty kuchni staropolskiej, warsztaty etnograficzne o ślubnych zwyczajach szlacheckich, malowanie ręcznika obrzędowego,  praca nad rekonstrukcją, konkurs na starą ślubną fotografię pt "Ach, co to był za ślub". Wiele osób włączyło się w przygotowanie tego wydarzenia.

„Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida” narodziło się dziesięć lat temu. Bezpośrednią przyczyną był przyjazd nauczycieli z Danii, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Czech do Szkoły Podstawowej w Strachówce. To była ich autentyczna ciekawość Polski i odpowiedź na nasze zaproszenie. Był kwiecień 2005 roku. Zastanawialiśmy się jak pokazać im to, co w Strachówce jest najpiękniejsze - historię Sobieskich, pradziadków Cypriana Norwida, ślub jego rodziców, początek rodziny, w której przyszedł na świat „jeden z największych chrześcijańskich myślicieli Europy” (św. Jan Paweł II o Norwidzie). Koordynator wizyty i całego projektu Socrates Comenius pan Józef Kapaon rzucił pomysł „przewieziemy gości bryczkami do Sulejowa po piaszczystej, jeszcze wtedy drodze, aby mogli zachwycić się pejzażami, pamiętającymi dzień 25 kwietnia 1818 roku, dzień zaślubin Ludwiki Ździeborskiej i Jana Norwida.

Gościmy

Odwiedza nas 202  gości oraz 0 użytkowników.

Wyszukiwarka